Uncategorized

Koń w języku, literaturze i kulturze – tom monograficzny

Oddajemy w Państwa ręce monograficzny tom „Koń w języku literaturze i kulturze” pod redakcją Danuty Szymonik, Małgorzaty Jasińskiej, Joanny Siepietowskiej i Ireny Żukowskiej. Publikacja jest pokłosiem konferencji organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Językoznawców i Slawistów IFPiLS UPH w latach 2012-2013.

Cytując adnotację dotyczącą konia, znajdującą się w późnobarokowej encyklopedii Nowe Ateny –  Benedykta Chmielowskiego można powiedzieć: „Koń – jaki jest, każdy widzi”, ale w tomie, który oddajemy w ręce Czytelników wizerunek konia pokazujemy w wielu ujęciach i odsłonach.

Zawarte w monografii teksty przedstawiają konia nie tylko jako ważne zwierzę domowe, ale także istotny element kultury wielu krajów europejskich (i nie tylko). Mamy zatem znaczenia konia utrwalone w języku, przede wszystkim w związkach frazeologicznych funkcjonujących między innymi w polszczyźnie: „koń by się uśmiał”, „koń trojański”, „dawać komuś konia z rzędem”, „kopać się z koniem”. Motyw konia często pojawia się też w dziełach literackich, w których ukazuje zachowanie, emocje, przeżycia i losy bohaterów. Koń w literaturze ma ponadto rozległe znaczenie symboliczne: jest symbolem zwycięstwa, radości, siły i nieokiełznanej wolności. Dzięki swojej urodzie, pracowitości, sile i odwadze zwierzę to od zawsze zajmowało i zajmuje istotne miejsce w tradycji na całym świecie.

W książce zaprezentowane zostały badania z zakresu szeroko pojętej kultury. Nasi Autorzy podjęli się ich zarówno w aspekcie językowym, literackim, jak i obyczajowym. W monografii prezentujemy przykłady, pochodzące z różnych kultur: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej, angielskiej, a nawet hiszpańskiej. Mamy nadzieję, iż zaprezentowany w niniejszej publikacji materiał będzie interesujący dla Czytelników.

Redakcja

kon_w_jezyku

Spis treści tomu

Strony redakcyjne

Książkę można zamówić korzystając z zakładki WYDAWNICTWO.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s