Uncategorized

Kiedy (i czy w ogóle) warto wydać książkę na własną rękę?

Kiedy przychodzi właściwy moment by wydać książkę na własną rękę? Na pewno lepiej późno niż wcale. Ale jeśli masz pewność, że Twoja książka jest gotowa na sukces – nie ma na co czekać. Sprawdź kto i dlaczego najczęściej decyduje się na wydanie książki na własną rękę. Oraz dlaczego i co może na tym zyskać.

Piszesz? A może już napisałaś/napisałeś? Nie odkładaj swojej książki do szuflady…

Jak nie wydać książki? Czyli co sprawia, że autorzy się poddają

Co tak naprawdę decyduje o tym, że pewne książki nigdy nie ukażą się drukiem? To proste. Ich autorzy wysłali tekst do dużego, znanego wydawnictwa (lub kilku znanych wydawnictw) i:

 • miesiącami lub latami czekali na odpowiedź, po czym uznali, że ich twórczość nie ma sensu,
 • nie zrażając się obojętnością lub odmową współpracy – wciąż czekają na cień zainteresowania ze strony oficyn wydawniczych,
 • warunki, które postawiło któreś z wydawnictw okazały się nie do przyjęcia (np. jeśli chodzi o niski % zysku od sprzedanego egzemplarza, poważne ingerencje redaktorów w kompozycję i/lub treść książki, etc.)

Autorzy, którzy być może nigdy nie zobaczą swojej książki – z reguły zakładają, że nie stać ich na wydanie swoich wspomnień, wierszy, biografii, wyników badań naukowych etc. Najczęściej dlatego, że nie mają pojęcia ile kosztowałoby publikacja ich pracy. Wielu z góry sądzi, że „za dużo”. Szukając informacji w sieci – możesz natknąć się na różne kwoty, ale warto pamiętać, że koszt wydania Twojej książki – może być zupełnie inny. Cennik wydawnictwa, objętość publikacji, nakład – to tylko przykłady czynników, od których zależy cena wydania książki.

Kto i kiedy najczęściej wydaje książki na własną rękę?

Z drugiej strony, nie brakuje autorów, którzy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i…  po prostu wydali książkę na własną rękę. Na pomoc wydawnictw selfpublishingowych coraz częściej decydują się:

 • osoby, którym zależy by ich książka ukazała się w określonym czasie – np. w okrągłą rocznicę ważnego wydarzenia, o konkretnej porze roku lub po prostu jak najszybciej,
 • naukowcy, którzy mają ściśle określony czas na publikację swych badań,
 • autorzy, którzy chcą wziąć udział w konkursach na najlepszy książkowy debiut lub najlepszą książkę roku,
 • bloggerzy, którzy chcą sprzedawać swoje e-booki po określonych cenach nie tracąc czasu (ponieważ dla wielu czas to pieniądz)
 • znani publicyści, którzy chcą być niezależni od klasycznych wydawnictw – zarówno jeśli chodzi o zawartość swych książek, jak i zyski (np. T. Sekielski, W. Cejrowski).

Jak widać obecność wydawnictw typu self-publishing na rynku książek jest mocno uzasadniona… Co więcej – zarówno jeśli chodzi niskie jak wysokobudżetowe nakłady – jest to rozwiązanie, które często opłaca się zarówno tym wydawnictwom jak i autorom. 

E-booki nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością – zarówno wśród czytelników jak i autorów. Cena ich wydania jest zdecydowanie niższa niż w przypadku tradycyjnych publikacji.

Ile kosztuje wydanie książki na własną rękę?

Zanim uznasz, że nie warto – upewnij się ile kosztowałoby wydanie Twojej książki (e-booka). Być może koszt publikacji jest o wiele niższy niż myślisz. Zapraszamy do kontaktu i wstępnej wyceny obejmującej:

 • opiekę redaktorską, korektę,
 • projekt graficzny,
 • skład i łamanie,
 • druk,
 • nadanie numeru ISBN,
 • wsparcia związanego z promocją książki.

Znając koszty publikacji swojej książki w wydawnictwie self-publishing- łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i jak długo jeszcze warto zwlekać z realizacją zawodowych lub osobistych celów. Chętnie odpowiemy na każde pytanie dotyczące wydania Twojej książki – po prostu napisz lub zadzwoń do nas!

fot. 1. Hanna Olinger, unsplash
fot. 2. perfecto-capucine, unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s