Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Ośrodek Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności Centrum Badań Naukowych Instytutu Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego zapraszają do udziału w międzynarodowym seminarium naukowym na temat: Polska–Rosja. Stosunki sąsiedzkie: stan obecny i perspektywy. Honorowy patronat nad naszym seminarium objął prof. zw.dr hab. Stanisław Koziej – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Dynamika zmian we współczesnych stosunkach międzynarodowych zarówno w wymiarze narodowym, regionalnym jak i globalnym, w istotny sposób determinuje obecny i przyszły kształt relacji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską. Stan stosunków polsko-rosyjskich ma istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia obu państw, ale również w szerszej perspektywie, leży w interesie Europy i świata. Wzajemne relacje obarczone są licznymi, trudnymi doświadczeniami historycznymi, ale jednocześnie istnieją płaszczyzny konstruktywnwgo dialogu i współpracy, mimo spornych kwestii.
Wobec powyższego, rola dyskursu naukowego w tym zakresie nie budzi wątpliwości. Powinien on skutkować wymiernymi rekomendacjami dla organów władz obu państw i zmierzać do podjęcia przez nie konstruktywnych działań na rzecz dalszego budowania relacji dobrosąsiedzkich w różnych wymiarach i kontekstach.
Seminarium poświęcone przedmiotowej problematyce będzie dobrą okazją do wymiany poglądów, opinii oraz prezentacji wyników badań przedstawicieli różnych środowisk naukowych.
Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa oraz IKRiBL, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zapraszają do udziału w seminarium w następujących obszarach badawczych:
-
Rosja w polskiej polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa;
-
Polska w rosyjskiej polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa;
- Obwód Kaliningradzki w stosunkach polsko-rosyjskich;
-
polsko-rosyjska współpraca gospodarcza, kulturalna, naukowo-techniczna;
-
sprawy trudne w stosunkach polsko-rosyjskich i perspektywy ich rozwiązania;
- mity i stereotypy we wzajemnych polsko-rosyjskich relacjach;
- rola Unii Europejskiej w stosunkach polsko-rosyjskich;
- inne propozycje zgłaszane przez autorów.
Informacje szczegółowe do pobrania poniżej:
– wersja polska;
– wersja angielska;
– wersja rosyjska.
Formularz zgłoszeniowy do pobrania poniżej:
– wersja polska;
– wersja angielska;
– wersja rosyjska.